Znajdujesz się tutaj: Home > Czas z dzieckiem, Rozwój dziecka > Ofiary przemocy w szkole

Ofiary przemocy w szkole

Temat gnębienia dzieci przez szkolnych tyranów powraca niczym bumerang z każdym rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Nie ma co ukrywać, że dzieci w szkole są wielokrotnie gnębione przez rówieśników lub starsze dzieci. dlatego jako rodzice powinniśmy zwrócić sporą uwagę na wszelkie objawy tego rodzaju działalności.

Typowych objawów sytuacji, w której nasza pociecha jest gnębiona w szkole jest kilka. Pierwszym z nich są zniszczone części ubioru, sprzęty elektroniczne itd. Kolejną prawą są niewyjaśnione bóle brzucha lub głowy, mogą one być spowodowane pobicie naszego dziecka lub reakcją organizmu na zwiększony stres i strach przed pójściem do szkoły. Dziecko, które w szkole poddawane jest gnębieniu często ma olbrzymie problemy ze snem. Sprawą, na którą powinniśmy zwrócić szczególną uwagę jest uczucie silnego głodu po powrocie ze szkoły u dziecka, ponieważ może ono wskazywać, że nie zjadło ono drugiego śniadanie, które zostało mu odebrane. Ostatnim objawem jest nagłe pogorszenie dziecka w nauce.

Skupmy się teraz na przeciwdziałaniu tego rodzaju wydarzeniem. Wiele osób głośno krzyczy, że powinno się tyranów, którzy gnębią słabszych natychmiastowo usuwać ze szkoły. Dla mnie ten proceder był jest i będzie dlatego nasza energia powinna być skupiona na tym aby nauczyć dziecko radzić sobie w trudnych sytuacjach, ponieważ wtedy będzie znacznie lepiej przygotowane do trudów życia dorosłego. Powinniśmy wykształcać w dziecku pewność siebie i umiejętność reagowania lub braku reakcji na zaczepki i nie prowokowania szkolnych tyranów. W skrajny przypadkach kiedy nic nie pomaga oprócz kontaktu z nauczycielami i władzami szkoły można spróbować nauczyć dziecko się bronić, lecz jest to całkowita ostateczność.

Możesz również przeczytać: