Znajdujesz się tutaj: Home > Rozwój dziecka > Bunt dwulatka

Bunt dwulatka

Każde dziecko przechodzi kilka etapów rozwoju, jedne są dla rodziców prawdziwym utrapieniem a inne przechodzą bez większych problemów. Co za tym idzie zajmiemy się dzisiaj buntem dwulatków. Jest to chyba jeden z najtrudniejszych etapów w życiu każdego maluszka, ponieważ zaczyna ono czuć potrzebę niezależności i własnego zdania. Co za tym idzie często się zdarza, że grymasi, robi awantury, bije, kopie i gryzie.

Wielu młodych rodziców zupełnie nie ma pojęcia jak przejść przez ten trudny okres a co za tym idzie stają się oni agresywni i krzyczą na swoją pociechę lub co gorsza stają się zupełnie obojętni na to co dzieje się z ich dzieckiem dając mu tym samym poczucie, że jest niekochane. Eksperci z zakresu pedagogiki dziecięcej uważają, że niezbędną rzeczą jaką rodzice dziecka przechodzącego ten ciężki okres powinni mieć jest cierpliwość. Warto usamodzielniać swoją pociechę zezwoleniem na ubieranie się samemu po czym chwalić malucha za dobrze wykonaną pracą.

Jeśli scena złości będzie miała miejsce w sklepie, wtedy ze stoickim spokojem należy dziecko wyprowadzić i spokojnie wytłumaczyć mu dlaczego tego rodzaju ekspresja emocji jest zła. Jeśli dziecko namiętnie demoluje mieszkanie i sprzęty domowego użytku ze złości to wdawanie się w kłótnie nie przyniesie nic dobrego, jeśli natomiast wytłumaczymy dziecku, że jeśli zniszczy telewizor to nie będzie mogło oglądać swoich ulubionych bajek to wtedy istnieje znacznie większe prawdopodobieństwo uspokojenia się naszej pociechy. Warto pomyśleć o wyczerpujących fizycznie zajęciach, które spowodują iż dziecko będzie marzyć o tym aby się wyspać a nie wkurzać.

Możesz również przeczytać: