Znajdujesz się tutaj: Home > Rozwój dziecka > Ustalanie dojrzałości przedszkolnej

Ustalanie dojrzałości przedszkolnej

W ostatnich miesiącach środki masowo przekazu bombardują rodziców przedszkolaków tematem dotyczącym ustalania dojrzałości przedszkolnej ich pociech. Opinie na ten temat są bardzo różne, zwolennicy twierdzą, że takie badania są po to aby dać dzieciom jak najlepszy start ku wykształceniu w przyszłości, a sceptycy głośno krzyczą o skandalu pedagogicznym.

Zawsze w taki sytuacjach uważałam, że na tego typu sprawy powinno się patrzeć chłodnym okiem, lecz świat biegnie tak szybko, że po zapoznaniu się z kilkoma artykułami na ten temat już sama nie wiem co myśleć. Wiadomą sprawą jest fakt, że dzieci coraz szybciej chce się posyłać do szkół i skracać im okres beztroskiej zabawy, lecz nie zapominajmy, że jeśli z badań jasno wynika, iż 6-latek nie różni się zazwyczaj poziomem intelektualnym od 7-latka to jeśli skrócimy o rok przedszkole to młody człowiek z o rok szybciej znajdzie się na rynku pracy, który i tak zmienia się w tempie ekspresowym i tylko otwieranie dziecku horyzontów pozwoli mu w przyszłości odnaleźć się na nim i przede wszystkim być bardziej mobilnym.

Można się łudzić, że zabieranie dziecku roku beztroskiej zabawy w przedszkolu jest złe, lecz im szybciej zajmiemy się odkryciem jego talentów i predyspozycji tym szybciej będziemy wstanie pokazać mu drogi w życiu, którymi będzie ono podążać. Ponadto chciałabym dodać, że wyłapywanie wybitnych jednostek powinno być zdecydowanie priorytetowe, każdy ma talenty i predyspozycje, a jeśli ustalanie dojrzałości przedszkolnej ma pomóc mojemu dziecku w lepszym starcie w przyszłość to jestem jego zdecydowaną zwolenniczką.

Możesz również przeczytać: