Znajdujesz się tutaj: Home > Dla mamy > Porody w domach

Porody w domach

Koła historii uwielbiają wprost zataczać kręgi, paradoksalnie dotyczy to również rodzenia dzieci, a już zwłaszcza w Wielkiej Brytanii. Cała sprawa jest dosyć interesująca, a burzę rozpętał raport Royal College, który przedstawił istotne argumenty świadczące iż znaczna większość kobiet powinna rodzić w domach.

Dzieje się tak dlatego, iż jak twierdzą autorzy raportu duża część placówek zajmujących się położnictwem nie posiada wykwalifikowanej kadry, a matki, które nie mają żadnych ciążowych powikłań, a bobaski rozwijają się w brzuchu mamy zdrowo, powinny rodzić w domach, ponieważ pomoc w takowym porodzie wykwalifikowanego lekarza jest całkowicie zbędna. Raport mówi też wyraźnie, iż porody matek w wieku powyżej lat 40-stu, posiadających powikłania, lub choroby nie sprzyjające zdrowemu porodowi, kwalifikują się jak najbardziej do opieki wysokiej klasy specjalisty. Cathy Warwick, która jest sekretarzem Stowarzyszenia Położnych postawiła sprawę jasno, mówiąc, że brak wykwalifikowanej kadry może w znaczący sposób wpłynąć na zdrowie przyszłych dzieci i przede wszystkim ich matek.

Dane statystyczne zawarte w raporcie jasno i wyraźnie mówią iż w latach 50 i 60-tych około jedna trzecia dzieci rodziła się w domach, twierdząc jednocześnie iż w dzisiejszych czasach powinno być dokładnie tak samo. Nie wiadomo, czy jest to jakiś stereotyp, który określa, że poród zawsze powinien odbywać się w szpitalu, lecz trzeba sobie jasno powiedzieć iż poród w domu jest pozbawiony stresu przyszłej matki spowodowanego pobytem w szpitalu. Ostatecznie w dobie nowoczesnych technologii warto by rozważyć temat właśnie tego rodzaju, lecz zanim przyjdzie to do Polski to podejrzewam, iż może minąć wiele długich lat.

Możesz również przeczytać: